NAUKA CZYSTOŚCI

JAK NAUCZYĆ CZYSTOŚCI SZCZENIAKA?


img

Nauka czystości u szczeniaczka rozpoczyna się już u hodowcy.


Dobry hodowca uczy szczeniaka tego, że warto dbać o czystość wokół siebie. W naszej hodowli "Edel Perle" nauka czystości rozpoczyna się już po ukończeniu 4 tygodnia. Szczenięta uczone są załatwiania się w jedno miejsce, do kuwety z trocinami. Dzięki temu pieski nie załatwiają się tam gdzie staną i uczą się dbać o czystość w domu. W zależności od tego jaką mamy pogodę, jednocześnie maluchy uczone są załatwiania się na dworze, a w nocy lub kiedy nie możemy wyjść na trawę, korzystają z kuwety. W momencie opuszczania hodowli wszystkie nasze szczenięta nauczone są korzystania z kuwety.
Niektórym psom nauka czystości w nowym domu idzie szybko innym znacznie dłużej. Jest to kwestia indywidualna, kiedy nasz szczeniaczek nauczy się panować nad swoim pęcherzem. Jednak możemy mu w tym bardzo pomóc.


  W szybkiej nauce czystości pomoże nam trzymanie się kilku zasad:


  • CZĘSTO WYPROWADZAJ SZCZENIACZKA
  • Jak najczęściej wychodź na dwór z maluszkiem. W pierwsze dni to może być co 2-3 godziny. W nocy 5-7 godz. Szczeniaczek najczęściej załatwia swoje potrzeby po jedzeniu, po spaniu, po zabawie, po powrocie człowieka do domu (kiedy się ekscytuje).

  • NIE KARĆ ZA WPADKI
  • W przypadku wpadki nie krzycz, nie zwracaj uwagi na psa. Posprzątaj i zdezynfekuj to miejsce. Psy lubią ponownie załatwiać się tam, gdzie czują zapach moczu, więc zrób to na prawdę dobrze. Jeśli będziesz krzyczeć na szczeniaka za to, że załatwił się w domu, pies będzie bał się załatwiać w twojej obecności, a to oznacza jeszcze bardziej wydłużony czas nauki.

  • WYBIERZ SPOKOJNE MIEJSCE
  • Na spacerze idź w miejsce gdzie chcesz aby szczeniak się załatwiał i gdzie nie będzie rozpraszany przez innych ludzi, zwierzęta lub przejeżdżające samochody. Samemu również nie zwracaj wtedy na niego uwagi.

  • NAGRADZAJ GŁOSEM I SMAKOŁYKAMI
  • Po tym jak piesek załatwi się na trawie nagrodź go komendą np. "Dobry pies!" oraz smakołykiem (warto zawsze mieć przy sobie takie smakołyki, które są bardzo atrakcyjne dla naszego pupila).


  TWÓJ PIES PO SPACERZE ZAŁATWIA SIĘ W DOMU?


  Jeśli często wychodzisz na dwór, spacerujesz nawet godzinę, a mimo to twój pies nie załatwia się na dworze tylko od razu po przyjściu do domu. Oznacza to, że gdzieś popełniasz błąd. Być moze spacer wygląda w ten sposób, że chodzisz ze szczeniakiem w różne nieznane mu miejsca, a to dla niego jest jak czytanie gazety. Wokół jest mnóstwo ciekawych zapachów, które pozostawiły np. inne psy i twój szczeniak zamiast się rozluźnić i załatwić, jest cały czas zaciekawiony tymi zapachami i zajęty węszeniem, dlatego nie myśli o załatwieniu potrzeby. Robi to dopiero po przyjściu do domu. Być może na spacerze jesteście ciągle zaczepiani przez przechodniów, którzy chcą pogłaskać słodkiego maluszka i w ten sposób również odciągają go od załatwienia na dworze. Jeśli szczeniaczek załatwia się w domu, mimo długiego spaceru spóbuj zastosować się do tych zasad:

 • Na miejsce załatwiania się wybierz ustronny kawałek trawy, spróbuj pójść w okolice krzaków, bo niektóre pieski nie lubią załatwiać się na otwartym terenie.
 • Nie pozwalaj innym na zaczepianie twojego psa w tym czasie, ale samemu również go ignoruj. Nie nachylaj się do szczeniaczka, to prowokuje go do zabawy.
 • Spaceruj po niewielkim obszarze, tak aby piesek zapoznał się z zapachami na tym terenie i przestał się nimi interesować. To sprawi, że się rozluźni, załatwi i będzie chciał iść dalej poznawać świat.
 • Jeśli powyższe metody nie zadziałały i mimo tego piesek nie załatwił się na spacerze, po przyjściu do domu, po chwili wyjdź z nim jeszcze raz.

  PROBLEM. MÓJ PIES ZAŁATWIA SIĘ BARDZO CZĘSTO.


  Szczenięta nie są w stanie tak dobrze kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych. Dlatego też w wieku koło 8 tygodniu załatwiają się bardzo często. To moze być nawet co 2-3 godziny. Żeby jednak wspomóc szczeniaczka w tym, aby nie załatwiał się tak często, warto go mądrze karmić, czyli:

 • karm szczeniaka o regularnych godzinach,
 • jeśli maluszek nie zje tego co ma w misce w ciągu 15 minut, zabierz miskę i podaj pełną porcję w kolejnym czasie karmienia. Kiedy dajemy szczeniaczkowi dojadać co chwilę to czego nie zjadł od razu w porze posiłku, sprawia to, że zjada on małą porcję często, a jego żołądek ciągle pracuje i co za tym idzie, często będzie miał potrzebę załatwiania się,
 • jeśli coś cię niepokoi, bo twój piesek siusia co kilka minut po kilka kropel lub ma nawracające biegunki zgłoś się do lekarza weterynarii.

 • PAMIĘTAJ, ŻE SZCZENIACZEK PODOBNIE JAK MAŁE DZIECKO NIE POTRAFI JESZCZE TAK DOBRZE KONTROLOWAĆ SWOICH POTRZEB FIZJOLOGICZNYCH.

  Powodzenia!