Wkrótce nadejdzie ta szczęśliwa chwila i w domu pojawi się nowy członek rodziny. Jednak, zanim piesek z nami zamieszka, warto przejść się po domu i spojrzeć na wszystko oczami małego, ciekawskiego oraz pomysłowego szczeniaczka.
Zanim przystąpimy do pracy usuwania wszelkich niebezpiecznych przedmiotów z zasięgu maluszka, warto przemyśleć gdzie i jaką przestrzeń, przeznaczymy dla pieska, który nie tylko potrzebuje dużo kontaktu z człowiekiem, ale również zapewnienia bezpieczeństwa, zwłaszcza podczas naszej nieobecności w domu.Oto kilka wskazówek jak zabrać się za przygotowanie domu na przybycie pieska:
Zabezpieczyć kable i przewody elektryczne, które pupil mógłby podgryzać i przez to zostać porażony prądem. Warto zajrzeć nawet w ciasne zakamarki w naszym domu, aby upewnić się, że szczenię poruszające się po pomieszczeniach w naszym domu, będzie bezpieczne.
Usunąć z zasięgu pieska rośliny, którymi mógłby się zainteresować, zjeść i tym samym zatruć, gdyż wiele kwiatów bywa trujących dla szczeniaka.
Wszelkiego rodzaju detergenty typu proszek do prania, płyny, itd najlepiej zabezpieczyć w wiszącej szafce lub pomieszczeniu do którego szczenię nie będzie miało dostępu.
Wszelkie ozobne dekoracje typu wazony, lampy, świeczniki itp, trzymane na podłodze lub niskich szafkach, polecamy ustawić w niedostępnym dla szczeniaczka miejscu. Przewidujmy sytuacje, gdzie szczeniaczek mógłby rozbujać łapkami jakąś ciężką rzecz, zwalić ją na siebie i tym samym zrobić sobie krzywdę. Jeśli posiadamy w domu firany, które sięgają do podłogi, warto je na czas odchowania szczenięcia podnieść na taką wysokość, aby maluszek nie mógł się nimi bawić. Taka zabawa mogłaby również być niebezpieczna, jeśli szczeniaczek ciągnąć za firankę, zrzuciłby na siebie karnisz (słabo osadzony) i dostał nim w głowę.
Jeśli mamy w domu dzieci i tym samym małe zabawki lub małe elementy zabawek typu klocek lego, puzle itp, należy zabezpieczyć je w taki sposób, aby nasz milusiński nie miał do nich dostępu, gdyż w przypadku połknięcia mogłoby to skończyć się tragicznie dla pieska. Warto również porozmawiać z dzieckiem i wytłumaczyć mu, aby w obecności pieska nie bawił się malutkimi zabawkami.
Gdy posiadamy balkon lub okno usytuowane bardzo nisko, to należy je zabezpieczyć tak, by szczeniaczek, który jest małej postury, nie mógł przypadkowo wypaść. Warto zasłonić szczeliny między szczeblami balkonu oraz między podłogą a obudową. Doskonale nada się do tego siatka.
Kiedy w domu są schody, dopóki maluszek nie nauczy się bezpiecznie po nich poruszać, warto je zabezpieczyć, wykorzystując przeznaczone do tego bramki zabezpieczające. Bramki te są również dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy ograniczyć ilość pomieszczeń po których piesek będzie się poruszał.
Wybierając miejsce dla szczeniaczka powinniśmy umieścić je w takim miejscu, by było z dala od źródła ciepła (grzejnik, kominek), okna oraz drzwi. Tak by maluch nie był narażony na ciągłe skoki temperatur oraz przeciągi. Posłanie postaraj się umieścić w cichym miejscu, w którym piesek będzie mógł się wyciszyć, ale jednocześnie też takie z którego będzie mógł obserwować życie rodziny, by nie czuł się samotny. Labrador uwielbia być bardzo blisko ludzi i wypoczywając w legowisku lubi zachowywać kontakt wzrokowy z domownikami, jednak mimo tego, posłanie nie powinno być w miejscu przechodnim, ponieważ piesek, zamiast wypoczywać, będzie ciągle czuwał. Jeśli w domu są dzieci, warto im również wytłumaczyć, że kiedy piesek pójdzie spać na legowisko, nie należy mu przeszkadzać.
Ważny jest też stały dostęp do miski z wodą, która powinna stać w stale określonym miejscu, jednak nie za blisko legowiska. Miskę na wodę polecam wybrać taką z szerszym dnem, aby nie była łatwo wywrotna, jeśli szczeniaczek na nią nadepnie. Pamiętaj również o tym, aby przez pierwsze kilka dni w domu, nowy członek rodziny, miał na swoim posłaniu kocyk z zapachem mamy i rodzeństwa, który poowinieneś otrzymać, przy odbiorze maluszka z hodowli.
Zapewnij psu kilka zabawek, które będą zachęcać go do interaktywnej zabawy i zajmą, zwłaszcza w czasie niepogody lub gdy wyjdziesz z domu.
Jednymi z najciekawszych dla psa zabaw, są zabawy węchowe i zdobywanie smacznego jedzenia z innych przedmiotów. Szczeniaczki z natury są bardzo ciekawskie. Warto o tym pamiętać kupując dla nich nowe zabawki, by dzięki nim nasze czworonogi doświadczały nowych wyzwań. Kiedy praca nosem, kończy się sukcesem (nagroda w postaci zdobytego smaczka) piesek odczuwa ogromną satysfakcję i jednocześnie męczy się równie mocno jak na aktywnym spacerze.
Zabawki które polecamy na początek to np.:
© Copyright 2022 All Rights Reserved